راهنمای جامع خرید هندز فری

همان طور که می دانید تعداد هندزفری های موجود در بازار کم نیست. شرکت های زیادی در زمینه طراحی و تولید انواع هدفون و هندزفری فعالیت می کنند که هر کدام از آنها مدل های زیادی از هندزفری را وارد بازار کرده اند. اما همه آنها ارزش خرید ندارند.
راهنمای خرید انواع هندزفری

مهم ترین هدف ما در این پست این است که به شما کمک کنیم تا بهترین هندزفری مختص شما را پیدا کنیم. قبل از خرید هندزفری و هدفون ابتدا این مقاله را به دقت بخوانید تا با تمام فاکتورهای هندزفری آشنا شوید و اولویت های خود را انتخاب کنید..

بازار هندزفری بسیار گسترده است و برندهای زیادی در فعالیت می باشند که بعضی برند ها مانند سونی خود را در صنعت صدا تثبیت کرده اند اما شرکت های دیگری مانند one plus با ارائه محصولات با کیفیت و ارزان قیمت قصد فروش بیشتر در بازار را دارند.

اگر می خواهید با بهترین هندزفری های بازار بر اساس قیمت با توجه به ویژگی های زیر آشنا شوید روی لینک مقاله کلیک کنید

قدم به قدم تا انتهای مقاله با ما همراه باشد و در هر مرحله فاکتور مورد نظرتان را انتخاب کنید. سپس می توانید با مراجعه به لینک زیر یکی از انواع هدفون های موجود را متناسب با نیازتان خریداری نمایید.

قدم اول : انواع هندزفری

اولین مرحله در انتخاب هندزفری آشنایی با انواع مختلف هندزفری می باشد. در این قسمت مزایا و معایب تمام نوع های هندزفری را به طور کامل بررسی خواهیم کرد تا شما بتوانید با توجه به ویژگی های هر کدام درک کنید که کدام یک برای شما مناسب تر است.

به طور کلی هندزفری ها شامل 3 نوع توگوشی، روگوشی و دورگوشی می باشد

1. هدفون های توگوشی

نمونه هدفون توگوشی

هندزفری توگوشی بی شک پرطرفدار ترین هندزفری بازار است. هدفون هایی که در کارتن گوشی وجود دارد از نوع تو گوشی می باشد. مدل های تو گوشی بسیار سبکتر و قابل حمل تر نسب به دو نوع دیگر هستند. این هدفون ها به علت فاصله کمتری که با گوش دارد اغلب صداهای بلندی را به گوش می رسانند.زمانی که نیاز به آن ندارید به علت حجم کمی که دارند می توانید آن را در جیب خود قرار دهید. اما مشکلی که در این نوع وجود دارد نباید انتظار داشته باشید زمانی که آن را از جیبتان خارج می کنید بدون گره و پیچ خوردگی باشد.

البته اگر انتخابتان هندزفری توگوشی باشد اما پیچ خوردگی سیم آن تو ذوقتان می زند می توانید هندزفری های توگوشی بی سیم که با بلوتوث به موبایل و پلیره وصل می شوند را خریداری کنید.

نکته ای دیگر که در ارتباط با این هندزفری ها وجود دارد به طور کلی هرچه قدر قطر درایور های هندزفری بیشتر باشد صدای با کیفیت تری تولید می کند. در مدل های تو گوشی قطر درایور هندزفری پایین تر از دو نوع دیگر است.

زمانی که هندزفری های تو گوشی در گوش قرار می گیرند صدای کمی از محیط بیرون را می شنوید این موضوع برای بعضی از افراد نقطه قوت و برای بعضی دیگر نقطه ضعف به حساب می آید. اما باید بگوییم این هندزفری ها عایق تر از مدل های دیگر هستند.

مزایا:
قابل حمل
عایق بودن
مناسب برای ورزش
سبک بودن
معایب:
کیفیت صدای کمتر
گره خوردن سیم ها (به غیر از مدل های بی سیم)

2. هندزفری های روگوشی

نمونه هدفون روگوشی

هندزفری های روگوشی یک سایز بزرگتر از هندزفری های تو گوشی هستند که نسبتا قابل حمل می باشند اما مانند مدل های تو گوشی به راحتی در جیب جا نمی شوند.

کسانی که کیفیت صدا برایشان مهم است معمولا این نوع را انتخاب می کنند. فاصله گوشی های آن با گوش نسبت به نوع قبلی بیشتر است که همین موضوع سبب می شود که بلندی صدایی که به گوش می رسد کمتر اما در مقابل کیفیت بیشتری داشته باشد.

این نوع برای کسانی مناسب است که خواهان کیفیت بالای صدا هستند اما نمی خواهند هندزفری جای زیادی اشغال کند.

همان طور که گفتیم قطر درایورها با کیفیت صدا رابطه مستقیم دارد. و بخش زیادی از کیفیت صدای این هندزفری به علت قطر درایورهای بزرگ می باشد.

هندزفری های روگوشی و دورگوشی از لحاظ ظاهری تفاوت چندانی با هم ندارند اما هندزفری های دور گوشی معمولا گرمای زیادی تولید می کنند.

مزایا:
نسبتا کم حجم
کیفیت صدای بالا
باتری قوی با قابلیت شارژدهی بیشتر
معایب:
فشار زیاد روی گوش
عایق نبودن
بروز صدا به خارج
قدرت صدا و بیس کمتر

3. هدفون های دورگوشی

نمونه هدفون دور گوشی

بزرگترین نوع هندزفری است و به دلیل قطر درایورهای بزرگ کیفیت صدایی بسیار بالاتر از دو نوع قبل تولید می کند. اما در مقابل حمل آن سخت تر از دو نوع قبلی است.

اگر کیفیت صدا مهمترین دغدغه شما است و اندازه هدفون اصلا مهم نیست هندزفری های دور گوشی بهترین انتخاب هستند.

معمولا باتری های قوی تری با قدرت شارژدهی بیشتری در این نوع به کار می روند.

هدفون های دور گوشی گرانترین نوع هدفون در بازار هستند.

همان طور که گفتیم تفاوت زیادی در ظاهر هدفون های رو گوشی و دور گوشی وجود ندارد اما برای تشخیص آنها باید به این نکته توجه داشته باشید که هدفون های دور گوشی به طور کامل گوش را می پوشاند اما هدفون های رو گوشی اندازه کوچکتری دارد و روی گوش قرار می گیرد.

مزایا:
کیفیت صدای بسیار بالا
عایق بودن
باتری قوی با قابلیت شارژدهی بیشتر
معایب:
بروز صدا به خارج
قدرت صدا و بیس کمتر
تولید گرما
حمل سخت

قدم دوم : بی سیم یا با سیم

هر سه نوع هدفون توگوشی، روگوشی و دورگوشی در دو مدل بی سیم و با سیم در بازار موجود می باشند که هر کدام مزایا و معایبی را دارا می باشند.

هدفون بی سیم بهتر است یا هدفون با سیم؟

تفاوت بی سیم و باسیم

  • هندزفری های بی سیم با بلوتوث به دستگاه پخش کننده وصل می شوند.
  • یک باتری در هندزفری های بی سیم به کار رفته است.
  • معمولا قیمت نوع بی سیم گرانتر است.
  • هدفون های بی سیم جلوه زیباتری دارد.
  • مشکلاتی نظیر گره خوردن سیم در نوع بی سیم وجود ندارد.

قدم سوم : تکنولوژی درایور

بررسی انواع درایور هندزفری

درایور یکی از مهمترین بخش های هدفون می باشد. اگر عاشق موسیقی هستید مشخصات درایور بسیار مهم است چون وظیفه تولید صدا برعهده این قسمت می باشد. تکنولوژی به کار رفته و اندازه درایور رابطه مستقیم با کیفیت صدا دارد.

در حال حاضر 4 فناوری اصلی برای تولید درایور به کار می رود:

1. درایور داینامیک

درایور داینامیک محبوب ترین درایور موجود در بازار می باشد که در هندزفری ها مورد استفاده قرار می گیرد. این درایور شامل سیم پیچ ، دیافراگم و آهنربا است. این درایور با تولید ویبره باعث تولید بیس های قدرتمندی می شود. به علت مصرف انرژی کمتر بیشتر در هندزفری های بی سیم به کار می روند. اندازه این درایور برای هدفون های توگوشی از 5 تا 15 میلیمتر و برای هدفون های روگوشی و دورگوشی از 20 تا 50 میلیمتر است

2. درایور آرمیچری

این درایور اندازه بسیار کوچکی دارند و بیشتر برای هندزفری های توگوشی کاربرد دارند. در هندزفری های پیشرفته معمولا از چند درایور آرمیچری استفاده می شود که به با همدیگر می توانند صداهایی با فرکانس های مختلف تولید کنند.

3. درایور مغناطیسی

در این درایور ها آهنرباهایی به صورت لایه ای روی هم قرار می گیرند که به کمک همدیگر می توانند ارتشاعات قویتری تولید کنند. درایورهای مغناطیسی به علت حجم بزرگی که دارند معمولا در هدفون های رو گوشی و دور گوشی قرار میگیرند اما اخیرا در چند هندزفری تو گوشی هم قرار گرفته اند.

4. درایور الکترواستاتیک

درایور الکترواستاتیک به عنوان پیشرفته ترین درایور حال حاضر شناخته می شود که در هدفون های گران قیمت به کار می رود. و بسیار کم یابند. کیفیت صدای این درایورها فوق العاده است و به راحتی یک سروگردن از بقیه درایورها بالاتر است.

قدم چهارم : پاسخ فرکانسی

ویژگی ای است که دامنه صدایی که توسط هندزفری تولید می شود را بیان می کند. این مشخصه با مقیاس هرتز بیان می شود.

روی جعبه هر هندزفری پاسخ فرکانسی آن نوشته شده است.

معمولا پاسخ فرکانسی هدفون ها از 20 تا 20 هزار هرتز است. که 20 کمترین میزان فرکانس و 20 هزار بیشترین فرکانس است که توسط هدفون تولید می شود. ممکن است بعضی از محصولات پاسخ فرکانسی متفاوتی داشته باشند اما فرکانسی که گوش انسان قادر به شنوایی آن است 20 تا 20 هزار هرتز است.

بسیاری از افراد بر این باورند که هندزفری ای که پاسخ فرکانس آن کمتر از 20 یا بیشتر از 20 هزار هرتز است عملا مزیت بیهوده ای است چون گوش انسان نمی تواند آنها را بشنود. اما این طور نیست ، به عنوان مثال هدفونی با پاسخ فرکانسی 15 تا 20 هزار هرتز را در نظر بگیرید درست است که صداهای 15 تا 20 هرتز برای گوش انسان قابل شنیدن نیست اما این صداها سبب می شود تا صداهای دیگری که در فرکانس 20 تا 20 هزار هرتز تولید می شود با کیفیت بیشتری به گوش انسان برسد.

به این نکته توجه کنید که داشتن فرکانسی بیشتر از محدوده 20 تا 20 هزار خیلی در کیفیت صدا تفاوت ایجاد نمی کند. بنابراین شرط لازم یک هندزفری خوب داشتن پاسخ فرکانسی 20 تا 20 هزار است و اگر محدوده فرکانسی بزرگترری را پوشش داد می توان به عنوان یک مزیت جزئی در نظر گرفت.

قدم پنجم : آمپدانس

آمپدانس معیاری است برای نشان دادن میزان مقاومت هندزفری در برابر جریان الکتریکی و هرچه میزان آمپدانس بالاتر باشد جریان با توان بیشتری برای حرکت دادن درایورها و تولید صدا نیاز است.

آمپدانس را با باید با توجه به پلیری که می خواهید هدفون را به آن وصل کنید انتخاب نمایید. هدفون های گوشی موبایل معمولا از آمپدانس 32 اهم استفاده می کنند و هدفون های حرفه ای که به صورت جداگانه به آمپلی فایر وصل می شوند آمپدانس های بالایی تا حد 300 اهم دارند.

اگر متناسب با پلیر هندزفری ای با آمپدانس پایین انتخاب کنید شاهد نویزهای ریز خواهید بود و اگر آمپدانس هندزفری نسبت به پلیر بالاتر باشد شاهد صدای کم یا پخش نشدن موسیقی خواهید بود پس به این موضوع دقت داشته باشید که هدفونی را انتخاب کنید که آمپدانسش متناسب با جریان خروجی دستگاه پلیر باشد.

قدم ششم : حساسیت

حساسیت هدفون میزان بلندی صدای تولید شده را نشان می دهد که معمولا بیت 85 تا 120 دسی بل است. بسیاری از افراد هدفونی را می پسندند که صدای بلندتری تولید کند اما به این نکته خیلی دقت کنید که به هیچ وجه هندزفری هایی با حساسیت بیشتر از 120 دسی بل را خریداری نکنید چون بعد از مدتی استفاده از آنهل آسیب های جدی ای به گوشتان وارد می شود و سبب کم شنوایی خواهد شد. برای آشنایی بیشتر با این مقیاس بسیار مهم باید بگوییم که ترافیک شهری 80 دسی بل ، فریاد انسان 105 دسی بل و صدای تیک آف هواپیما 130دسی بل می باشد.

قدم هفتم : میکروفون و دکمه های کنترل

دو موضوعی که بسیاری از افراد بعد از خرید هندزفری متوجه می شوند نداشتن میکروفون و دکمه های کنترل موسیقی می باشد. اگ می خواهید از هندزفری برای تماس های تلفنی هم استفاده کنید حتما توجه داشته باشید که هندزفری دارای میکروفون باشد.

دکمه های کنترل موسیقی این امکان را به شما می دهد که بدون استفاده از گوشی موسیقی و تماس تلفنی خود را کنترل کنید.

قدم هشتم : حذف نویز

یکی از مهمترین ویژگی یک هدفون خوب داشتن سیستم نویز کنسلینگ یا همان سیستم حذف نویزها می باشد. این سیستم شامل یک میکروفون و یک پردازنده است که با ظبط صدای اطراف و تولید موج های معکوس سبب از بین رفتن نویزها و صدای محیط می شود. سیستم نویز کنسلینگ در حذف صداهایی با فرکانس پایین از محیط مانند صدای هواپیما زمانی که درون آن نشستید بسیار خوب عمل می کند اما در صداهایی با فرکانس زیاد مانند فریاد زدن فردی در کنار شما تاثیر چندانی نخواهد داشت.

کارایی این سیستم با توجه به الگوریتم به کار رفته، نحوه دریافت صدای اطراف و روش پردازش در هدفون ها متفاوت خواهد بود.

این ویژگی معمولا در هندزفری های پیشرفته و گران قیمت تعبیه شده است.

قدم نهم : صدای سه بعدی

تولید صدای سه بعدی برای شبیه سازی فضای کنسرت و همچنین انجام بازی ها کاربرد زیادی دارد. هدفون های جدید سعی کرده اند تا صداها را از جهات مختلف به گوش انسان برسانند تا بتوانند فضای سه بعدی را شبیه سازی کنند.

یکی از ویژگی های اصلی هدست های گیمینگ توانایی عجیب آنها در سه بعدی کردن صداها می باشد.

به صور کلی هدفون های دور گوشی و رو گوشی به علت سطح تماس بیشتری که با گوش دارند عملیات سه بعدی کردن صدا را بهتر از هدفون های تو گوشی انجام می دهند.

قدم دهم : کیفیت ساخت و جنس بدنه

تا اینجای کار ویژگی هایی که باعث کارایی بهتر هندزفری می شود را با هم مورد بررسی قرار دادیم. اما اگر هدفون خریداری شده بعد از 2 هفته خراب شود تمام ویژگی های بررسی شده بیهوده می شوند. بنابراین به عنوان مرحله آخر به کیفیت ساخت هدفون توجه ویژه داشته باشید.

کیفیت ساخت شامل جنس بدنه و جنس سیم (در هندزفری های باسیم) می شود.

مقاومت سیم ها: اکثر خرابی های هندزفری مربوط به قطع شدن یا اتصالی سیمها می باشد. در هنگام خرید دقت کنید که سیم ها ضخامت و جنس مناسبی داشته باشند.

جنس بدنه: گوشی های هندزفری و بدنه هدفون های روگوشی و دورگوشی بعد از سیم ها آسیب پذیرترین جای هدفون می باشد. پس سعی کنید در هنگام خرید هندزفری هایی که جنس قاب آنها فلز یا پلاستیک فشرده است را انتخاب کنید.

امکانات اضافی

1. ضدآب

اگر می خواهید از هدفون در ورزش استفاده کنید بهتر است یک مدل ضدآب انتخاب کنید. عرق و رطوبت سبب کاهش طول عمر هدفون های معمولی می شود. بنابراین خاصیت ضدآب بودن را می توانید جزء یک ویژگی اضافی در نظر داشته باشید.

2. عمر باتری

تمام شدن شارژ هدفون های بیسیم بزرگترین دغدغه کاربران است. باتری های به کار رفته در هدفون های بیسیم انواع و ظرفیت های متفاوتی دارند که هرچه ظرفیت باتری بیشتر باشد مدت زمان بیشتری می توان از آن استفاده کرد.

در هدفون های روگوشی و دورگوشی یک باتری به کار رفته است که هرچه اندازه هدفون بزرگتر باشد معمولا باتری به کار رفته در آن ظرفیت بیشتری دارد اما این موضوع همیشه درست نیست به همین دلیل قبل از خرید حتما از ظرفیت باتری هدفون با خبر شوید.

در هدفون های تو گوشی به علت سایز کوچکی که دارند از باتری های کوچکی استفاده شده است که ظرفیت بسیار پایینی دارند به همین دلیل یک کیس شارژ در کنار گوشی های هندزفری قرار داده شده که با هر بار شارژ کیس می توانید چندین بار هندزفری را شارژ نمایید.

سخن پایانی

در این مقاله سعی شد تمام نکته هایی که قبل از خرید هندزفری مورد توجه قرار گیرد بیان شود تا با چشمانی باز بهترین هندزفری را متناسب با نوع کاربردی که از هدفون انتظار دارید خریداری نمایید.

اگر می خواهید با بهترین هندزفری های بازار ایران براساس ویژگی های گفته شده آشنا شوید به مقاله برترین هندزفری های بازار ایران براساس قیمت مراجعه نمایید. این مقاله به صورت ماهیانه بروز می شود.

اگر نظری در ارتباط با ویژگی هایهدفون دارید پایین همین مقاله نظرتان را ثبت کنید