راهنمای خرید پاور بانک

هرآنچه که باید قبل از خرید پاوربانک باید بدانید. یک پاوربانک خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟ قیمت یک پاوربانک خوب چه قدر است؟
راهنمای خرید پاوربانک به همراه قیمت انواع پاوربانک

با پیشرفت تکنولوژی و زیاد شدن وسایل برقی همراه، پاور بانک بسیار محبوب و پرکاربرد شده است. پاور بانک ها در اندازه و ظرفیت های مختلف در بازار موجود می باشند.

انتخاب یک پاوربانک مناسب سخت است و حتما باید قبل از انتخاب بدانیم که هرکدام از مشخصات و ویژگی ها نشانگر چه چیزی هستند.

وجود انواع تکنولوژی، ظرفیت، پورت ها و اندازه های مختلف در پاور بانک باعث تنوع زیاد در این محصول شده است. همه این عوامل بیانگر این موضوع هستند که قبل از خرید پاور بانک باید به نکات زیادی توجه دااشته باشید.

در این پست تمام نکات خرید پاور بانک را براساس درجه اهمیت به ترتیب ذکر کرده ایم.

1. ظرفیت پاور بانک

یکی از مهمترین نکاتی که هنگام خرید پاوربانک باید به آن دقت کنید ظرفیت پاور بانک است. برای انتخاب ظرفیت موردنیاز ابتدا باید ظرفیت باتری دستگاه هایی که قصد شارژ آنها را دارید پیدا کنید. به عنوان مثال یک پاور بانک 12,000 توانایی 3 بار شارژ کامل یک گوشی با باتری 4000 میلی آپری را دارد.

همه چیز درباره ظرفیت پاوربانک

شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که حداقل ظرفیت یک پاور بانک خوب چقدر باید باشد؟

همیشه به این موضوع دقت داشته باشید که ظرفیت پاور بانک مقداری از ظرفیت باتری گوشی بیشتر باشد تا مطمئن شوید که پاور بانک می تواند گوشی را حداقل یک بار به صورت کامل شارژ کند.

همان طور که می دانید ظرفیت باتری های به کار رفته در تبلت ها بیشتر از باتری های گوشی می باشد. به همید دلیل اگر تبلت یکی از دستگاه هایی است که می خواهید با پاوربانک شارژ کنید حتما به پاور بانک های قویتری نیاز دارید. بنابراین قبل از خرید پاور بانک ظرفیت مورد نیازتان را مشخص کنید.

پاور بانک فقط برای شارژ گوشی و تبلت کاربرد ندارد بلکه برای دستگاه های بزرگتری همچون لپ تاپ هم مورد استفاده قرار می گیرند که پاور بانک لپ تاپ به مراتب ظرفیت بیشتری نیاز دارد و حداقل باید 30,000 میلی آمپر باشد.

2. شدت جریان خروجی پاور بانک

اگر هنگام خرید پاور بانک به شدت جریان خروجی آن دقت نکنید بعد از مدتی استفاده از آن شاهد آسیب دیدن باتری گوشی یا تبلت خود خواهید بود. هر دستگاهی با شدت جریان خاصی شارژ می شود که معمولا از 1 تا 3 آمپر می باشد. شدت جریان مناسب برای هر گوشی روی شارژر آن نوشته شده است که معمولا یکی از اعداد 1.0 ، 1.5 ، 2.0 ، 2.5 ، 3.0 است.

پاور بانک ها معمولا شامل چند پورت متناسب با جریان های خروجی متفاوت هستند. بنابراین قبل از خرید دقت کنید که پاور بانک پورت خروجی متناسب با گوشیتان را داشته باشد.

اگر شدت جریان بیشتر به گوشی وصل کنید گوشی داغ می کند و اگر شدت جریان کمتر از مقدار استاندارد باشد عمر باتری کم خواهد شد.

گوشی هایی که قابلیت شارژ سریع (fast charge) دارند معمولا نیاز به شدت جریان 3.0 آمپر دارند.

3. پورت های خروجی

پاور بانک ها اولین بار با یک پورت شارژ وارد بازار شدند اما با پیشرفت تکنولوژی و زیاد شدن دستگاه های هوشمند مخاطبان نیاز به شارژ همزمان چند دستگاه داشتند. به همین دلیل اکثر پاور بانک های بازار شامل دو یا چند پورت خروجی برای دستگاه ها هستند.

ویژگی های پورت پاوربانک

به این موضوع دقت داشته باشید که اگر از همه پورت ها به صورت همزمان استفاده کنید ممکن است پاوربانک نتواند حداکثر جریان هر پورت را تولید کند و مدت زمان شارژ دستگاه ها زیاد شود.

بنابراین اگر احتمال این وجود دارد که بخواهید چند دستگاه را به صورت همزمان شارژ کنید حتما به تعداد پورت های خروجی پاوربانک توجه کنید.

4. تکنولوژی پاور بانک

به طور کلی باتری های به کار رفته در پاور بانک از دو نوع تکتولوژی لیتیوم یونی یا لیتیوم پلیمری استفاده می کند. این دو تکنولوژی عملکرد بسیار مشابهی دارند اما لیتیوم پلیمیری جدیدتر از لیتیوم یونی می باشد.

هرکدام از این تکنولوژی ها دارای مزایا و معایبی هستند که در ادامه بررسی خواهیم کرد.

لیتیوم یون

مزایا

 • چگالی انرژی بالا
 • عمر طولانی
 • ارزان

معایب

 • وزن سنگین
 • با گذشت زمان کارایی آن کم می شود
 • احتمال نشت الکترولیت

لیتیوم پلیمر

مزایا

 • پرقدرت و انعطاف پذیر
 • احتمال نشت الکترولیت بسیار کم
 • سبک

معایب

 • گران
 • ذخیره انرژی کم

5. نحوه شارژ شدن پاور بانک

همان طور که نحوه شارژ شدن گوشی توسط پاور بانک مهم است نحوه شارژ شدن خود پاوربانک هم اهمیت بالایی دارد.

بعد از این که ظرفیت موردنیازتان را تعیین کردید باید ببینید که کدام پاوربانک سریعتر شارژ می شوند. این موضوع را می توانید از شارژر پاور بانک متوجه شوید. اگر قدرت شارژر پاور بانک 2 آمپر و ظرفیت آن 10,000 میلی آمپر باشد آنگاه مدت زمان ایده آل برای شارژ شدن کامل پاور بانک 5 ساعت می باشد. اما تمام برق وارد شده به پاور بانک صرف شارژ شدن نمی شود و قسمتی از آن هدر می رود. معمولا 20% برق هدر می رود و 80% آن صرف شارژ شدن می شود. با احتساب 80% شارژ مفید تقریبا 6 ساعت طول می کشد.

6. وزن و سایز پاور بانک

آیا وزن و اندازه پاوربانک مهم است؟

قطعا هرچقدر اندازه و وزن پاور بانک کمتر باشد بهتر است اما به این موضوع توجه داشته باشید که وزن پاور بانک رابطه مستقیم با ظرفیت آن دارد و هرچه ظرفیت پاور بانک بیشتر باشد معمولا وزن آن هم بیشتر است.