راهنمای خرید پاوربانک

هرآنچه که باید قبل از خرید پاوربانک باید بدانید. یک پاوربانک خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟ قیمت یک پاوربانک خوب چه قدر است؟
راهنمای خرید پاوربانک به همراه قیمت انواع پاوربانک

با پیشرفت تکنولوژی و زیاد شدن وسایل برقی همراه، پاوربانک بسیار محبوب و پرکاربرد شده است. پاوربانک ها در اندازه و ظرفیت های مختلف در بازار موجود می باشند.

انتخاب یک پاوربانک مناسب سخت است و حتما باید قبل از انتخاب بدانیم که هرکدام از مشخصات و ویژگی ها نشانگر چه چیزی هستند.

وجود انواع تکنولوژی، ظرفیت، پورت ها و اندازه های مختلف در پاور بانک باعث تنوع زیاد در این محصول شده است. همه این عوامل بیانگر این موضوع هستند که قبل از خرید پاوربانک باید به نکات زیادی توجه دااشته باشید.

در این پست تمام نکات خرید پاوربانک را براساس درجه اهمیت به ترتیب ذکر کرده ایم.

۱. ظرفیت پاوربانک

یکی از مهمترین نکاتی که هنگام خرید پاوربانک باید به آن دقت کنید ظرفیت پاوربانک است. برای انتخاب ظرفیت موردنیاز ابتدا باید ظرفیت باتری دستگاه هایی که قصد شارژ آنها را دارید پیدا کنید. به عنوان مثال یک پاوربانک ۱۲,۰۰۰ توانایی ۳ بار شارژ کامل یک گوشی با باتری ۴۰۰۰ میلی آپری را دارد.

همه چیز درباره ظرفیت پاوربانک

شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که حداقل ظرفیت یک پاوربانک خوب چقدر باید باشد؟

همیشه به این موضوع دقت داشته باشید که ظرفیت پاوربانک مقداری از ظرفیت باتری گوشی بیشتر باشد تا مطمئن شوید که پاوربانک می تواند گوشی را حداقل یک بار به صورت کامل شارژ کند.

همان طور که می دانید ظرفیت باتری های به کار رفته در تبلت ها بیشتر از باتری های گوشی می باشد. به همید دلیل اگر تبلت یکی از دستگاه هایی است که می خواهید با پاوربانک شارژ کنید حتما به پاوربانک های قویتری نیاز دارید. بنابراین قبل از خرید پاور بانک ظرفیت مورد نیازتان را مشخص کنید.

پاوربانک فقط برای شارژ گوشی و تبلت کاربرد ندارد بلکه برای دستگاه های بزرگتری همچون لپ تاپ هم مورد استفاده قرار می گیرند که پاوربانک لپ تاپ به مراتب ظرفیت بیشتری نیاز دارد و حداقل باید ۳۰,۰۰۰ میلی آمپر باشد.

۲. شدت جریان خروجی پاوربانک

اگر هنگام خرید پاوربانک به شدت جریان خروجی آن دقت نکنید بعد از مدتی استفاده از آن شاهد آسیب دیدن باتری گوشی یا تبلت خود خواهید بود. هر دستگاهی با شدت جریان خاصی شارژ می شود که معمولا از ۱ تا ۳ آمپر می باشد. شدت جریان مناسب برای هر گوشی روی شارژر آن نوشته شده است که معمولا یکی از اعداد ۱.۰ ، ۱.۵ ، ۲.۰ ، ۲.۵ ، ۳.۰ است.

پاوربانک ها معمولا شامل چند پورت متناسب با جریان های خروجی متفاوت هستند. بنابراین قبل از خرید دقت کنید که پاوربانک پورت خروجی متناسب با گوشیتان را داشته باشد.

اگر شدت جریان بیشتر به گوشی وصل کنید گوشی داغ می کند و اگر شدت جریان کمتر از مقدار استاندارد باشد عمر باتری کم خواهد شد.

گوشی هایی که قابلیت شارژ سریع (fast charge) دارند معمولا نیاز به شدت جریان ۳.۰ آمپر دارند.

۳. پورت های خروجی

پاوربانک ها اولین بار با یک پورت شارژ وارد بازار شدند اما با پیشرفت تکنولوژی و زیاد شدن دستگاه های هوشمند مخاطبان نیاز به شارژ همزمان چند دستگاه داشتند. به همین دلیل اکثر پاوربانک های بازار شامل دو یا چند پورت خروجی برای دستگاه ها هستند.

ویژگی های پورت پاوربانک

به این موضوع دقت داشته باشید که اگر از همه پورت ها به صورت همزمان استفاده کنید ممکن است پاوربانک نتواند حداکثر جریان هر پورت را تولید کند و مدت زمان شارژ دستگاه ها زیاد شود.

بنابراین اگر احتمال این وجود دارد که بخواهید چند دستگاه را به صورت همزمان شارژ کنید حتما به تعداد پورت های خروجی پاوربانک توجه کنید.

۴. تکنولوژی پاوربانک

به طور کلی باتری های به کار رفته در پاوربانک از دو نوع تکتولوژی لیتیوم یونی یا لیتیوم پلیمری استفاده می کند. این دو تکنولوژی عملکرد بسیار مشابهی دارند اما لیتیوم پلیمیری جدیدتر از لیتیوم یونی می باشد.

هرکدام از این تکنولوژی ها دارای مزایا و معایبی هستند که در ادامه بررسی خواهیم کرد.

لیتیوم یون

مزایا

 • چگالی انرژی بالا
 • عمر طولانی
 • ارزان

معایب

 • وزن سنگین
 • با گذشت زمان کارایی آن کم می شود
 • احتمال نشت الکترولیت

لیتیوم پلیمر

مزایا

 • پرقدرت و انعطاف پذیر
 • احتمال نشت الکترولیت بسیار کم
 • سبک

معایب

 • گران
 • ذخیره انرژی کم

۵. نحوه شارژ شدن پاوربانک

همان طور که نحوه شارژ شدن گوشی توسط پاوربانک مهم است نحوه شارژ شدن خود پاوربانک هم اهمیت بالایی دارد.

بعد از این که ظرفیت موردنیازتان را تعیین کردید باید ببینید که کدام پاوربانک سریعتر شارژ می شوند. این موضوع را می توانید از شارژر پاوربانک متوجه شوید. اگر قدرت شارژر پاوربانک ۲ آمپر و ظرفیت آن ۱۰,۰۰۰ میلی آمپر باشد آنگاه مدت زمان ایده آل برای شارژ شدن کامل پاور بانک ۵ ساعت می باشد. اما تمام برق وارد شده به پاوربانک صرف شارژ شدن نمی شود و قسمتی از آن هدر می رود. معمولا ۲۰% برق هدر می رود و ۸۰% آن صرف شارژ شدن می شود. با احتساب ۸۰% شارژ مفید تقریبا ۶ ساعت طول می کشد.

۶. وزن و سایز پاوربانک

آیا وزن و اندازه پاوربانک مهم است؟

قطعا هرچقدر اندازه و وزن پاوربانک کمتر باشد بهتر است اما به این موضوع توجه داشته باشید که وزن پاوربانک رابطه مستقیم با ظرفیت آن دارد و هرچه ظرفیت پاوربانک بیشتر باشد معمولا وزن آن هم بیشتر است.